Plaukų šalinimo lazeris – tai medicininis prietaisas, kuris koncentruotais šviesos spinduliais šalina nepageidaujamus kūno ar veido plaukus, nukreipdamas ir pažeisdamas plaukų folikulus, atsakingus už plaukų augimą. Šis procesas, vadinamas plaukų šalinimu lazeriu, yra populiari kosmetinė procedūra, užtikrinanti ilgalaikius rezultatus, palyginus su kitais laikinais plaukų šalinimo būdais, pavyzdžiui, skutimu, depiliacija vašku ar skutimu.
Plaukelių šalinimo lazeriai veikia selektyviosios fototermolizės principu, kuris apima konkrečių audinių (šiuo atveju plaukų folikulų melanino pigmento) paveikimą, paliekant aplinkinę odą nepaveiktą. Plauko folikuluose esantis melaninas sugeria lazerio energiją, kuri virsta šiluma, pažeidžia folikulą ir slopina naujų plaukų augimą. Lazerio bangos ilgį ir impulso trukmę galima reguliuoti, kad būtų galima paveikti skirtingus plaukų tipus ir odos atspalvius, todėl lazeris tinka įvairiems žmonėms.
Plaukelių šalinimo lazeriai paprastai naudojami tokiose kūno vietose kaip veidas, pažastys, bikinio linija, kojos ir nugara. Optimaliems rezultatams pasiekti reikalingų plaukų šalinimo lazeriu seansų skaičius gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių, kaip asmens plaukų spalva, odos tipas ir gydoma sritis. Svarbu pažymėti, kad plaukų šalinimas lazeriu yra medicininė procedūra, todėl ją turėtų atlikti kvalifikuoti specialistai kontroliuojamoje aplinkoje, kad būtų sumažinta rizika ir padidintas veiksmingumas.
Plaukų šalinimo lazerių tipai
Plaukeliams šalinti dažniausiai naudojami kelių tipų lazeriai. Naudojamo lazerio tipas gali priklausyti nuo tokių veiksnių, kaip asmens odos tipas, plaukų spalva ir konkreti gydoma sritis. Kai kurie iš dažniausiai naudojamų plaukų šalinimo lazerių tipai yra šie:
- Aleksandrito lazeris. Šis lazerio tipas skleidžia 755 nanometrų bangos ilgio spindulius ir dažnai naudojamas šviesesnio atspalvio odai ir tamsiems plaukeliams. Aleksandritiniai lazeriai pasižymi greitu gydymo laiku ir gali būti veiksmingi didelėms kūno sritims, pavyzdžiui, kojoms ir nugarai.
- Diodinis lazeris. Diodiniai lazeriai skleidžia bangos ilgį, kuris paprastai svyruoja nuo 800 iki 810 nanometrų, ir dažnai naudojami įvairiems odos atspalviams. Diodiniai lazeriai gali būti veiksmingi įvairių spalvų plaukeliams ir dažniausiai naudojami tokioms sritims kaip veidas, pažastys ir bikinio linija.
- Nd:YAG lazeris. Nd:YAG lazeriai spinduliuoja 1064 nanometrų bangos ilgio spindulius ir pasižymi gebėjimu prasiskverbti giliau į odą, todėl tinka tamsesnio atspalvio odai. Nd:YAG lazeriai paprastai naudojami plaukelių šalinimui tokiose srityse, kaip veidas, kaklas ir kitos vietos, kur oda gali būti tamsesnė.
- Rubino lazeris. Rubino lazeriai skleidžia 694 nanometrų bangos ilgio spinduliuotę ir dažnai naudojami šviesesnio atspalvio odai ir tamsesniems plaukams. Rubino lazeriai plaukelių šalinimui buvo naudojami daugelį metų, tačiau šiandien jie naudojami rečiau, nes yra naujesnių lazerinių technologijų, pasižyminčių geresniais saugumo profiliais ir įvairesnėmis gydymo galimybėmis.
- IPL (intensyvioji impulsinė šviesa). IPL nėra lazeris, tačiau IPL yra šviesos terapijos rūšis, kuri gali būti naudojama plaukelių šalinimui. IPL naudoja plataus spektro šviesą, nukreiptą į plaukų folikuluose esantį melaniną, panašiai kaip ir lazeriai, tačiau su platesniu bangos ilgių diapazonu. IPL dažnai naudojama įvairių tipų odai ir plaukų spalvai šalinti, tačiau, palyginti su kai kurių tipų lazeriais, gali prireikti daugiau gydymo seansų.
Svarbu pažymėti, kad konkretus plaukų šalinimui naudojamas lazerio tipas gali skirtis priklausomai nuo klinikos ar paslaugų teikėjo, o geriausias lazerio tipas asmeniui gali būti nustatomas atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip odos tipas, plaukų spalva ir ligos istorija. Siekiant nustatyti tinkamiausią lazerio tipą, rekomenduojama pasikonsultuoti su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu arba licencijuotu paslaugų teikėju, kuris specializuojasi plaukų šalinimo lazeriu srityje.