Pagrindinis » Mokymai ir seminarai » Fotodinaminė terapija – atraskite gydomąją šviesos galią

Fotodinaminė terapija – atraskite gydomąją šviesos galią

Fotodinaminė lempa – tai medicinos prietaisas, kuriame įvairioms ligoms gydyti naudojamas šviesos ir fotosensibilizuojančios medžiagos derinys. Fotosensibilizuojanti medžiaga, kuri paprastai yra vaistas arba specialus veikliųjų medžiagų junginys, užtepama arba suleidžiama į tikslinę kūno vietą. Tada lempa skleidžia tam tikro bangos ilgio šviesą, kuri suaktyvina fotosensibilizuojančią medžiagą ir sukelia gydomąjį poveikį.

Fotodinaminės lempos dažniausiai naudojamos fotodinaminei terapijai (PDT) – neinvaziniam medicininiam gydymui, kuris taikomas įvairioms ligoms, pavyzdžiui, odos ligoms, tokioms kaip aknė ir psoriazė. Fotodinaminės lempos skleidžiamos šviesos bangos ilgis kruopščiai parenkamas taip, kad atitiktų fotosensibilizuojančios medžiagos absorbcijos maksimumą, taip užtikrinant maksimalų jos veiksmingumą.

Gydymo procesas paprastai apima kelis seansus, o tikslus protokolas gali skirtis priklausomai nuo gydomos srities būklės ir naudojamos fotodinaminės lempos tipo. Fotodinaminę terapiją paprastai atlieka apmokyti medicinos specialistai klinikinėje aplinkoje, o galimą šalutinį poveikį ir riziką reikėtų aptarti su kvalifikuotu sveikatos priežiūros paslaugų teikėju prieš pradedant gydymą.

Kam naudojama fotodinaminė lempa?

Fotodinaminės lempos naudojamos esant įvairioms medicininėms būklėms ir taikant įvairias priemones, įskaitant:

Vėžio gydymui: fotodinaminė terapija (PDT) taikoma gydant įvairių rūšių vėžį, įskaitant odos, plaučių, stemplės vėžį ir tam tikrus galvos ir kaklo vėžio tipus. Fotosensibilizuojanti medžiaga paprastai vartojama į veną arba vietiškai, o fotodinaminė lempa naudojama tiekti šviesą į naviką, suaktyvinti fotosensibilizuojančią medžiagą ir sunaikinti vėžio ląsteles.

Dermatologijai: fotodinaminės lempos naudojamos dermatologijoje įvairioms odos ligoms, pavyzdžiui, aknei, aktininei keratozei (ikivėžiniams odos pažeidimams) ir tam tikrų rūšių nemelanominiam odos vėžiui gydyti. Gydomoji medžiaga paprastai vietiškai tepama ant odos, o fotodinaminė lempa naudojama šviesai tiekti į pažeistas odos vietas, siekiant suaktyvinti veikliąją medžiagą ir selektyviai sunaikinti pakitusias ląsteles.

Antimikrobiniam gydymui: fotodinaminės lempos taip pat naudojamos antimikrobiniam gydymui, kai fotosensibilizuojanti medžiaga naudojama selektyviai atpažinti ir sunaikinti bakterijas, grybelius ir kitus mikroorganizmus. Tai gali būti naudojama infekuotų žaizdų ir kitų rūšių infekcijų gydymui.

Svarbu pažymėti, kad konkretus fotodinaminių lempų naudojimas gali skirtis priklausomai nuo gydomos srities būklės, o gydymo protokolą turėtų nustatyti kvalifikuotas sveikatos priežiūros specialistas.

Kaip veikia fotodinaminė lempa?

Kiekvienas fotodinaminės terapijos seansas yra individualus, tačiau įprastai procedūrą sudaro šie etapai:

Fotosensibilizuojančios medžiagos parinkimas: fotosensibilizuojanti medžiaga, kuri paprastai yra vaistas arba medžiagų junginys, galintis absorbuoti šviesą, suleidžiama į tikslinę kūno vietą. Fotosensibilizuojanti medžiaga gali būti vartojama vietiškai ant odos, suleidžiama į veną arba vartojama kitais būdais, priklausomai nuo gydomos problemos.

Fotosensibilizuojančios medžiagos kaupimasis: fotosensibilizuojanti medžiaga per tam tikrą laiką, priklausomai nuo konkrečios medžiagos ir gydomos problemos, kaupiasi tikslinėse ląstelėse ar audiniuose. Priklausomai nuo numatomo gydymo, fotosensibilizuojanti medžiaga gali kauptis vėžio ląstelėse, pakitusiose ląstelėse arba mikroorganizmuose.

Poveikis tam tikro bangos ilgio šviesa: kai fotosensibilizuojančios medžiagos susikaupia pakankamai, tikslinė sritis veikiama fotodinaminės lempos skleidžiama tam tikro bangos ilgio šviesa. Šviesa prasiskverbia į audinius ir yra sugeriama fotosensibilizuojančios medžiagos.

Fotosensibilizuojančios medžiagos aktyvinimas: dėl sugertos šviesos energijos suaktyvėja fotosensibilizuojanti medžiaga ir prasideda cheminės reakcijos, kurių metu susidaro reaktyviosios deguonies rūšys (ROS) arba kitos citotoksiškos molekulės. Šios reaktyvios molekulės gali pažeisti ląstelių struktūras, pavyzdžiui, ląstelių membranas, mitochondrijas ir kitas organeles, todėl ląstelės žūsta.

Terapinis poveikis: ląstelių pažeidimas, kurį sukelia aktyvuota fotosensibilizuojanti medžiaga, sukelia norimą terapinį poveikį, kuris, priklausomai nuo konkrečios gydomos būklės, gali apimti vėžinių ląstelių sunaikinimą, pakitusių ląstelių pašalinimą arba mikroorganizmų išnaikinimą.

Svarbu pažymėti, kad fotodinaminė terapija yra sudėtingas ir kruopščiai kontroliuojamas procesas, reikalaujantis tikslaus fotosensibilizuojančios medžiagos dozavimo, tikslaus šviesos poveikio laiko ir galimo šalutinio poveikio bei rizikos įvertinimo. Gydymo protokolas gali skirtis priklausomai nuo gydomos būklės, todėl jį turėtų nustatyti kvalifikuotas sveikatos priežiūros specialistas.

Fotodinaminės lempos naudojimo dermatologijoje privalumai

Naudojant fotodinamines lempas dermatologijoje įvairioms odos ligoms gydyti, galima pajusti keletą privalumų, tokių kaip:

Selektyvus gydomosios srities nustatymas: fotodinaminės lempos leidžia selektyviai paveikti pakitusias ar sergančias ląsteles, kartu išsaugant sveikus aplinkinius audinius. Fotosensibilizuojanti medžiaga pirmiausia kaupiasi tikslinėse ląstelėse arba audiniuose, ir yra aktyvuojama lempos skleidžiamos tam tikro bangos ilgio šviesos. Toks selektyvus nukreipimas į taikinį sumažina sveikų audinių pažeidimą, todėl sumažėja šalutinio poveikio ir komplikacijų rizika.

Neinvazyvumas: fotodinaminė terapija (PDT) yra neinvazinis gydymo būdas, nereikalaujantis chirurginės intervencijos. Jos metu nereikia daryti chirurginių pjūvių, todėl sumažėja rizika, susijusi su invazinėmis procedūromis, pavyzdžiui, kraujavimas, infekcija ir randai. Todėl PDT su fotodinaminėmis lempomis yra mažiau traumuojantis ir patogesnis odos ligų gydymo būdas, palyginus su kai kuriais kitais gydymo būdais.

Universalumas: fotodinaminėmis lempomis galima gydyti įvairias dermatologines ligas, įskaitant aknę, aktininę keratozę, tam tikrų tipų nemelanominį odos vėžį ir kitas odos ligas. PDT naudojamos fotosensibilizuojančios medžiagos gali būti pritaikytos skirtingoms odos būklėms, todėl tai yra universalus gydymo būdas, kurį galima pritaikyti individualiems pacientams.

Kosmetinis rezultatas: PDT su fotodinaminėmis lempomis gali užtikrinti gerus kosmetinius rezultatus, nes dažnai lieka minimalūs randai ir yra išsaugoma kosmetinė gydomos srities išvaizda. Tai ypač naudinga gydant odos ligas matomose kūno vietose, tokiose kaip veidas ar kaklas, kur svarbu išlaikyti patenkinamą kosmetinę išvaizdą.

Kombinuotas gydymas: PDT gali būti taikoma kartu su kitais gydymo būdais, pvz., chirurgija, spinduline terapija ar chemoterapija, siekiant padidinti gydymo veiksmingumą. Tai gali padėti taikyti multimodalinį tam tikrų odos ligų gydymo metodą, dėl kurio gali pagerėti gydymo rezultatai ir padidėti gydymo veiksmingumas.

Minimalios prastovos: po PDT fotodinaminėmis lempomis atsigavimo laikas paprastai būna minimalus, ir dauguma pacientų po gydymo gali palyginti greitai grįžti prie įprastinės veiklos. Dėl to PDT yra patogus pasirinkimas pacientams, kurie nori kuo labiau sumažinti prastovas ir kuo greičiau grįžti į savo kasdienę rutiną.

Svarbu pažymėti, kad fotodinaminių lempų naudojimą dermatologijoje, kaip ir bet kokį medicininį gydymą, turėtų nustatyti kvalifikuotas sveikatos priežiūros specialistas, atsižvelgdamas į konkrečią gydomą būklę ir individualias paciento aplinkybes. Galimą riziką, šalutinį poveikį ir PDT naudą prieš pradedant gydymą reikėtų išsamiai aptarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju.

Fotodinaminės terapijos lempa „Triwings“ – dėmesio vertas pasirinkimas

Triwings LL – tai yra unikali, LED šviesą skleidžianti lempa su 8 spalvų bangomis, stipriausia tokia pasaulyje. Lempą sukūrusi įmonė yra fotobiomoduliacijos pradininkė, kurios darbo sritis – vienu metu skleidžiamų spalvų sinerginio poveikio optimizavimas. Vienu metu naudojami skirtingų spalvų 1-3 LED šviestuvai padeda spręsti pačias įvairiausias sveikatos ir estetines problemas. LL lempa yra jokio šalutinio poveikio neturintis įrenginys, todėl ja atliekamų procedūrų naudą gali pajusti ir pačios jautriausios odos savininkai.

Triwings LL lempą sudaro 8 spalvų šviesos, kurios pasižymi skirtingu ilgiu bei atliekamomis funkcijomis. Trumpiausia, violetinė šviesa (415 nm) veikia odos epidermio sluoksnį: gydo spuogus bei kitus odos uždegimus, padeda sulėtinti senėjimo procesą, mažina pigmentacijos ryškumą, turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių.

Mėlyna šviesa (470 nm) taip pat veikia epidermio sluoksnyje, ši spalva yra tinkama aknės, psiorazės, pūslelinės gydymui bei turi antibakterinių ir priešuždegiminių savybių.

Geltona šviesa (565 nm) veikia odos epidermio ir dermos sluoksnius: skatina kolageno sintezę, padeda sulėtinti senėjimo procesą, sumažina randus, eritemą ir fotopažeidimus.

Oranžinė šviesa (590 nm) veikia odos epidermio ir dermos sluoksnius: skatina ląstelių atsinaujinimą, padeda sulėtinti senėjimo procesą, sumažina odos paraudimą, malšina uždegimo požymius ir sudirgimą.

Raudona šviesa (630 nm) veikia odos epidermio ir dermos sluoksnius: skatina ląstelių atsinaujinimą, padeda sulėtinti senėjimo procesą, gerina deguonies įsisavinimą bei anglies dioksido šalinimą, sumažina po procedūrų pasireiškiantį odos sudirgimą.

Infraraudona šviesa (830 nm) vienintelė pasiekia visus tris odos sluoksnius: epidermį, dermą ir gilųjį sluoksnį. Ši šviesa greitina mėlynių, randų gijimą, mažina sąnarių skausmą, malšina uždegimą, didina ląstelių metabolizmą ir padeda iš organizmo pašalinti toksinus, suteikia atpalaiduojantį poveikį bei turi antibakterinių, priešuždegiminių savybių.

Triwings LL lempa – atraskite skirtingų spalvų šviesos naudą grožiui ir sveikatai!

Shopping Basket